You are hereCo wiesz o sprężynach?

Co wiesz o sprężynach?


By admin - Posted on 23 July 2012

Czy odnotowaliście fakt, iż sprężyny są w całym naszym domu? Wystarczy rozejrzeć się dookoła, by wymienić co najmniej kilka przedmiotów, których działanie w taki czy inny sposób wykorzystuje sprężyny. Dla przykładu choćby zegarek. Oczywiście, sprężynka w zegarku jest malutka, ale niezwykle istotna.
Sprężyny
Źródło: http://www.vanel.com
A tapczan? Oczywiście, większość z nas wspomina z nutką nostalgii stare wersalki sprzed dziesięcioleci. Trzeszczące sprężyny dźgające w kręgosłup przy każdej próbie zmiany pozycji. To już na szczęście przeszłość. Produkcja sprężyn poszła do przodu od tamtego czasu znacznie i dzisiejsze kanapy i materace sprężynowe są wygodne i trwałe i nie musimy się obawiać, że oberwiemy sprężyną wyskakującą przez obicie. A bywały i takie przypadki.

Bardzo dużo sprężyn znajdziemy w samochodzie. Cała amortyzacja kół i wiele elementów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Gdy zajrzymy pod samochód, albo pod maskę bez problemu, gołym okiem zauważymy przynajmniej parę sprężyn.

Sprężyny
Źródło: http://www.vanel.com
Naturalnie sprężyna sprężynie nie równa. Jest co najmniej cztery typy sprężyn. Wyróżniamy sprężyny naciskowe - to znaczy te które możemy ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy także sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa wskazuje, musimy rozciągnąć a one będą dwa elementy ściągać do siebie. Są także sprężyny skrętowe. Takiego typu sprężyny wykorzystuje się chociażby do zamykania słoików z przetworami. Chyba wszyscy mamy w domu co najmniej jeden słoik typu weck. Ten, do którego potrzebna jest specjalna gumowa podkładka, na którą nakładamy wieczko i zabezpieczamy właśnie wspomnianą sprężyną.Chociażby w ramach rozrywki warto zastanowić się, które z naszych domowych mebli i urządzeń wykorzystują sprężyny. Może to też być świetna zabawa dla dzieci. Sama sprężyna zresztą też. Właściwie w każdym kiosku można kupić niezwykle długą i giętką kolorową sprężynę. Zabawa nią jest świetna - możemy kazać jej „schodzić” ze schodów, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko wyobraźnia podsunie.

Sprężyny są w każdym miejscu! Może wydawać się to odrobinę naciąganą teorią, ale rozejrzyjcie się tylko dokoła. Żabki do firanek, otwieracz do słoików czy materac w łóżku to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.
Źródło : Sprężyny Vanel