You are hereDobry tynk na solidną elewację budynku

Dobry tynk na solidną elewację budynku


By admin - Posted on 08 September 2014

Rozważacie, jaki wybrać tynk na trwałą elewację? Nie wiecie, jak uzyskać informacje, co jest najlepsze? Czy w ogóle opłaca się tynkować ściany?
Pytania ciągle namnażają się w Twojej głowie, a zewsząd dobiegają rozbieżne sygnały? Eksperci udzielają nam różnych rad, a ty nie wiesz, jak usystematyzować te dobre i złe podpowiedzi? O tym wszystkim przeczytacie w naszym tekście.Każdy budowlaniec przyzna, iż najpopularniejszym, a jednocześnie najmniej kosztownym materiałem na elewację pozostaje tynk. Tym samym, choć dość często przychodzi nam remontować elewację wykonaną z tynku, to jest ona bardziej skuteczna, lepiej chroni ścianę przed różnorodnym zniszczeniem. Jaki przykład? Do dziś mamy możliwość obserwowania elewacji z solidnie zachowanymi starymi tynkami. Tynk nie jest wszystkim, gdyż istnieje jeszcze potrzeba dobrego wykonawstwa, robionego bez nadmiernego pośpiechu, z zachowaniem zasad sztuki budowlanej. Tynkimożemy wybierać spośród trzech rodzajów: tynk cienkowarstwowy, silikonowy lub akrylowy.

No ale jaki tynk zewnętrzny marki Satsys jest najkorzystniejszy dla nas? Czasami nie mamy wyboru, gdyż w przypadku dwuwarstwowych ścian jedyną rozsądną możliwością są tynki cienkowarstwowe. Warto wiedzieć, iż na ścianach jedno- i trójwarstwowych jeszcze jakiś czas temu układało się tynki cementowo-wapienne. Są niedrogie, ale według wielu znawców, obecnie ich wybór jest mało racjonalny. Wspomniany przed chwilą tynk cementowo-wapienny świetnie radzi sobie z czynnikami atmosferycznymi, nie boi się też zabrudzenia.

Jeśli posiadamy dom w dość zanieczyszczonym środowisku, odpowiednim wyborem będą tynki mineralne wykończone farbą silikonową. To rozwiązanie powoduje, iż dom jest bardzie odporny na zabrudzenia.

Natomiast, kiedy elewacje są mało odporne na uszkodzenia mechaniczne, tynk akrylowy będzie najlepszym wyborem. Najdroższe – tynki silikatowe i silikonowe, to jednocześnie gwarant jakości i trwałości. Na zakończenie warto dodać, że wybierając konkretny tynk renowacyjny na ścianę miejmy na uwadze, iż łatwiej ulegają zanieczyszczeniom tynki o chropowatej i porowatej powierzchni. Gładkie zaś mniej wchłaniają brud, ale są podatne na pękanie.