You are hereZastosowanie kolektorów słonecznych

Zastosowanie kolektorów słonecznych


By admin - Posted on 05 June 2014

Koszty prądu rosną, w związku z tym ludzie szukają zmniejszać koszty utrzymania. Jedną z opcji jest montaż kolektorów słonecznych. To niemała inwestycja, ale podobno szybko się zwraca. Co trzeba wiedzieć o montażu baterii słonecznych?

kolektory słoneczne
Autor: OiMax
Źródło: http://www.flickr.com/
To Unia zaprowadziła modę na kolektory słoneczne, {tym bardziej|szczególnie|dlatego|, że opłaca wszystko co wiążące się z alternatywnymi źródłami energii. Co prawda ich produkcja ma bardzo mało wspólnego z ekologią, ale już stosowanie nie wpływa negatywnie na środowisko. Te panele pochłaniają energię słoneczną. To absorber decyduje o tym jak wydajny jest panel, stąd też trzeb zdecydować się na selektywny.

Polska a kolektory słoneczne
W gorącym klimacie ten model wytwarzania energii jest wykorzystywany od dawna, w naszym klimacie ma nieco mniejsze pole manewru. W polskich domach panele słoneczne służą do podgrzewania wody – zmniejszają w związku z tym rachunki za energię. Woda jest na tyle ciepła, że z powodzeniem można używać jej do mycia. Bateria słoneczna ogrzewa ją tak jak piecyk. Wielkość panelu słonecznego właśnie wynika z zużycia wody w miesiącu. Kolektor ma zasobnik, który absorbuje energię i ogrzewa wodę. Dobry zasobnik potrafi absorbować wodę na parę dni – nagrzewa więc nawet wtedy, gdy słońce nie świeci.

Instalacja paneli słonecznych
Panele słoneczne najczęściej stawia się na dachu, ale to nie jedyne wyjście.Jednak faktycznie te są najbardziej wydajne. Niektórzy ustawiają je na ziemi lub przykręcić do ścian. Panele są zróżnicowane: do dachów skośnych i do płaskich. Montowane są na uchwytach, które pozwalają na takie ułożenie, aby słońce mogło dotrzeć do baterii.

Czy to faktycznie oszczędność?

Montaż baterii słonecznych jest droga bo to kilkanaście tysięcy złotych. Wydatki w ciągu roku na ogrzewanie elektryczne wynoszą z reguły około 4-5 tys. zł rocznie. Niektórzy wydają jeszcze więcej, inni próbują oszczędzać. Szacunkowy zwrot z zakupu paneli słonecznych to często kwestia 10 lat. Mimo wszystko wydatki na ogrzewanie są mniejsze nawet do 1000 zł. To jednak jest kwestia subiektywna i zależy od wielu elementów, ale baterie słoneczne to duża oszczędność.
Autor : Rufus