You are herePolskie skarby narodowe

Polskie skarby narodowe


By admin - Posted on 20 November 2012

Ludzie w Polsce przeważnie patrzą z zawiścią na inne narody, że te posiadają bogate pokłady surowców naturalnych. Niepotrzebnie. Nasz kraj również ma się czym pochwalić i ma spore bogactwa naturalne. Przyjrzyjmy się, co takiego jest u nas najcenniejsze.

Węgiel kamienny

złoża naturalne
ogromne strajki zielonych, przez co montowane są do naszych elektrowni najnowsze filtry i wdrażane są obostrzenia emisji dwutlenku węgla. Również w przyszłości jest pewne że Bruksela powiększy opłaty na kraje członkowskie wytwarzające dwutlenek węgla, na czym może dużo stracić Polska. Jak na razie jednak nie ma innego wyjścia do czasu powstania elektrowni atomowej.

Sjenit

Na pewno nie tak wartościowy jak srebro, to jednak nadal poszukiwany. Sjenit czy też kostka sjenitowa wykorzystywane są do wielu przedsięwzięć, w branży wykończeniowej i nie tylko przez co znajduje nabywców także za granicą. Przy okazji wydobycia sjenitu kopalnia wydobywa też kruszywo drogowe, na które w minionych latach z powodu wielu budów, tworzy się wielkie zapotrzebowanie.Miedź

Wydobywane są przez polską najpotężniejszą spółkę KGHM. Polska ma wielkie złoża miedzi, której ceny na giełdach światowych w minionej dekadzie silnie podrożały. Na dodatek w procesie wydobywania miedzi pozyskiwane jest srebro. Po Indiach Polska jest drugim producentem srebra.

Są też inne rzeczy, którymi możemy się chwalić. Węgiel brunatny może nie jest tak kaloryczny jak zwykły węgiel, ale za to jest o wiele tańszy a jego wydobycie jest łatwe ze względu na odkrywkową metodę wydobycia. Jesteśmy także liczącym się producentem wierzby energetycznej i innych roślin które służą do produkcji biopaliw.
Źródło : sjenit.com.pl
Autor : S.S.