You are hereRozwój informatyki albo szerzej nauk inżynieryjnych ma niemały wpływ na sposób budowania różnego typu obiektów

Rozwój informatyki albo szerzej nauk inżynieryjnych ma niemały wpływ na sposób budowania różnego typu obiektów


By admin - Posted on 29 March 2016

Budowanie domów, mostów bądź chociażby placów zabaw dla najmłodszych od zawsze łączy przynajmniej dwa istotne aspekty. Z jednej strony inżynierowie powinni myśleć o bezpieczeństwie mieszkańców, gdyż źle zaprojektowane lub wykonane konstrukcje potem mogą najzwyczajniej w świecie zawalić się, chociażby pod naporem mokrego śniegu.

Z kolei z drugiej strony tak samo ważna jest estetyka - w końcu nie tylko paniom, a konkretniej przyszłym mieszkankom danego obiektu, bardzo zależy na jego wspaniałej elewacji.

W obecnym stuleciu inżynierowie dysponują narzędziami, o których nie mogli wiedzieć architekci z XV albo nawet początku ubiegłego wieku. Współcześnie projekty różnych konstrukcji powstają przy pomocy profesjonalnych aplikacji i symulacji komputerowych - na przykład z myślą o tworzeniu takich szkiców powstał program Midas NFX. Wspomniana aplikacja dokonuje trudnych analiz inżynierskich, jak również nie mniej zawiłych, ale zarazem istotnych obliczeń - jak działa midas nfx?. W taki oto sposób dzięki wybitnym informatykom ośmiogodzinna praca inżynierów znacznie się uprościła.

Wyzwania, jakie stawia przed budowniczymi współczesność praktycznie cały czas rosną. W dużych metropoliach brak miejsca na szerokie budynki, zatem powstają wieżowce, które mają astronomiczną zawrotną liczę pięter. Jednak obiekty, które są wznoszone na terenach aktywnych sejsmicznie muszą rzecz jasna spełniać określone wymagania, ponieważ drgania sejsmiczne mogą znacząco uszkodzić mury i tym samym zagrozić zdrowiu albo życiu mieszkańców - dowiedz się jak mierzyć drgania sejsmiczne. Na szczęście specjalistyczne oprogramowanie wspiera inżynierów, a o katastrofach budowlanych spowodowanych przez trzęsienie ziemi nie mówi się już zbyt często.

W Polsce drgania sejsmiczne tak naprawdę nam nie zagrażają, lecz przed pracownikami biur architektonicznych i inżynierami stawiane bywają inne i wcale nie mniej istotne zadania. Dla przykładu, mieszkańcy Górnego Śląska przede wszystkim obawiają się tzw. szkód górniczych. Z kolei one są wynikiem prac wydobywczych prowadzonych w kopalniach. Akurat tu trudno oczekiwać od budowniczych gotowych planów domów odpornych na osunięcia się ziemi. Jednak profesjonaliści są w stanie skontrolować, czy uszkodzony obiekt może być ponownie zamieszkały czy rozsądniej przeznaczyć go do wyburzenia.